Επίσημοι χορηγοί: "SIVA TRAVEL- CAFE ΑΡΩΜΑ -S/M ΧΑΡΜΑ "

Ενα εκλεκτό μέλος της μπασκετικής οικογένειας, ο έφορος του Εργοτέλη ,ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΡΑΠΙΔΑΚΗΣ έχει την ονομαστική του εορτή.Του ευχόμαστε ολόψυχα Χρόνια Πολλά ,να τον χαίρεται η οικογένειά του ,και να τον βλέπουμε εμείς υγιή και χαμογελαστό όπως πάντα

29 Νοε 2008

ΠΑΙΔΕΣ 10η Αγωνιστική

Σε κρίσιμη καμπή...
Ολοκληρώθηκε το Σάββατο η τρίτη αγωνιστική του β΄γύρου στους παίδες.Σ' αυτό το κρίσιμο σημείο του πρωταθλήματος ,Ηράκλειο και Ηρόδοτος "ατενίζουν" το μέλλον με αισιοδοξία, ενώ ΟΦΗ και Α.Ο.Ιεράπετρα προβληματίζουν με την απόδοσή τους.Ο ΑΓΟΡ νικητής του ντέρμπι με τον Κύδων παρακολουθεί "αφ΄υψηλού", στην θέση του οδηγού την κούρσα του πρωταθλήματος ,ενώ η Χανιώτικη ομάδα απέκτησε συγκάτοικους. Τέλος ο Εργοτέλης "χαμογέλασε" με την νίκη του επί της Ιεράπετρας και βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής απο τους "μνηστήρες" που διεκδικούν θέση για την τετράδα.Ο Α.Ο.Ιεράπετρας αντίστοιχα νοιώθει την "θηλιά" του υποβιβασμού πιο σφιχτή στο λαιμό της. Στην Β΄κατηγορία ,άλλος ένας υγιεινός περίπατος για την πρωτοπόρο Αναγέννηση επί του ΑΟΑΝ ενώ Δειλινό και Ακρωτήρι μάχονται με λύσσα για την δεύτερη προνομιούχο θέση. Αναλυτικά:
Α΄κατηγορία
ΑΓΟΡ-ΚΥΔΩΝ 69-59 ( κ.α 53-53)
Στην παράταση "λύγισε" ο Κύδων απο τον πρωτοπόρο ΑΓΟΡ στο ντέρμπι της Αν.Κρήτης.Έτσι η ομάδα του ΑΓΟΡ πήρε την άτυπη "ρεβάνς" απο τον Κύδων που τον είχε υποχρεώσει στην μοναδική του ήττα (μέχρι στιγμής ) στον πρώτο γύρο.
"Την ευκαιρία να κερδίσει και εκτός έδρας τον ΑΓΟΡ (και έτσι να εξασφαλίσει ουσιαστικά τη 2η προνομιούχο θέση στην α’ φαση) “πέταξε” -κυριολεκτικά- ο Κύδωνας, που βρέθηκε να προηγείται με 5 πόντους, περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη, όμως στη συνέχεια τα... χάλασε, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Έτσι, στα τελευταία δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά 53-51, ο Κύδωνας με δυο εύστοχες βολές -στην εκπνοή- ισοφάρισε και έστειλε το ματς στην παράταση, όπου ο ΑΓΟΡ ήταν καλύτερος, πήρε το ροζ φύλλο και μάλιστα με διψήφια διαφορά. Στο 1ο ημίχρονο, η ρεθεμνιώτικη ομάδα παρουσιάστηκε πιο ψύχραιμη και αποφασιστική, διατηρώντας έτσι το προβάδισμα, με τον Κύδωνα να βελτιώνεται στην επανάληψη και ειδικά στα πρώτα έξι λεπτά της τελευταίας περιόδου να παίζει καλό μπάσκετ, για να έχουμε την προαναφερόμενη εξέλιξη.
10λεπτα: 16-10, 31-24 (ημιχ.), 39-35, 53-53 (κ.α.), 69-59 (παρ.)
Κύδων (Δ. Ιωαννίδης): Γουρνιεζάκης 15 (2), Κλεισιάρης 14, Παπαδόπουλος 4, Μανίγκοντιτς, Καβρουδάκης 2, Ντουντουλάκης, Μοχλάκης, Σκαραντωνάκης 2, Αρτεμάκης 8, Σπανουδάκης 14."Πηγή:www.haniotika-nea.gr
Διαιτητές:Γιαννακουδάκης,Μπανασάκης. Γραμματεία:Βελισαράκη,Δαμανάκη,Χαχλιουτάκη.
Ηράκλειο-ΟΦΗ 81-64
Το ντέρμπι του Ηρακλείου μόνο στα "χαρτιά" 'ήταν ντέρμπι.Οι γηπεδούχοι στο Λίντο ήταν σαρωτικοί,πίστεψαν στην νίκη γιατί παίξανε δυνατά ,παθιασμένα και στα μάτια των παιδιών διέκρινε κανείς την" φλόγα" που είχαν για την νίκη.Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι ήταν απίστευτα νωθροί ,με πολλές λάθος επιλογές σε αμυνα και επίθεση, χωρίς διάθεση για άμυνα σε σημείο που πρέπει να προβληματιστεί ιδιαίτερα ο τεχνικός της "ασπρόμαυρης" ομάδας γιατί παραμένει χωρίς νίκη τον β΄γύρο , και το "όνειρο" της τετράδας απομακρύνεται.Το σκορ "μιλάει" απο μόνο του και οι κριτικές περισσεύουν.
Διατητές:Χαλαμπαλάκης,Γαλανόπουλος Γραμματεία:Γιακουμάκη,Μαραγκάκη,Σμυρνάκης.
Δεκάλεπτα:14-20, 39-31 ,61-48, 81-64

Ηράκλειο (Πετράκης Μ.) : Χατζηδάκης 4, Λιανδράκης 8, Λυριντζάκης Φ., Ρυακιωτάκης 3, Μπαρελιέρ, Χαρωνιτάκης Ν., Παπαδάκης Γ. 6, Φραγκιουδάκης 6, Αράπογλου 2, Πυνηρτζής 4, Αυγουστάκης Μ. 24, Χατζημάρκος 23.
ΟΦΗ (Πινακουλάκης Αντ.) : Καρακωνσταντάκης 19 (2), Ξενάκης 3 (1), Βλατάκης 4 (1), Σαράντης, Παντατοσάκης 8 (2), Ντάλας, Ζαμπετάκης, Σκεπασιανός 7 (1), Κουμάκης 3 (1), Φραγκιαδάκης Μ. 3 (1), Νικηφόρος 17 (2), Βαμβουκάκης

Εργοτέλης-Α.Ο.Ιεράπετρα 66-63
Ο Εργοτέλης έκανε πάλι το θαύμα του!!!!!Αυτή η ομάδα όταν βρίσκεται πίσω στο σκορ "σεληνιάζεται" και καταφέρνει να κάνει τις μεγάλες ανατροπές( βλ.ΟΦΗ,Κύδων,Ιεράπετρα) .Το ίδιο συνέβη και το Σάββατο στο κλ."Μελίνα Μερκούρη".Βρισκόταν πίσω στο σκορ σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού ,μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο , όπου έκανε την μεγάλη ανατροπή.Με αυτήν την νίκη τους "γλυκοτοιτάζει" την τετράδα του final four ,ενώ απομάκρυνε σε μεγάλο βαθμό το "φάσμα" του υποβιβασμού.Αντίθετα οι "Γεραπετρίτες" ,βούλιαξαν ακόμη περισσότερο και ο υποβιβασμός φαίνεται ολοκάθαρα.Πάντως αυτό δεν τους ανησυχεί, γιατί σύμφωνα με τον πρόεδρο και τον προπονητή της ομάδας, "αν πέσουμε ,πέσαμε,δεν τρέχει τίποτε".Συμφωνώ και επ αυξάνω λέω εγώ.αυτό θα πει σωστή νοοτροπία."Αφήνομε να καεί το δέντρο κι όχι το δάσος".
Από την Ιεράπετρα λάβαμε την κάτωθι ενημέρωση για το συγκεκριμένο παιχνίδι:
"
Σε ένα αγώνα που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα ,οι παίδες μας έχασαν με 66-63.Μετά από ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο οι μικροί μας αθλητές έδειξαν τις δυνατότητες τους,η δυσκολία αντιμετώπισης της ζώνης που επιστράτευσε ο προπονητής των γηπεδούχων σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, έφερε το παιχνίδι στα ίσια με αποτέλεσμα να κριθεί στις λεπτομέρειες των τελευταίων φάσεων."

Διαιτητές:Μαρνελάκης,Σμυρνάκης
Γραμματεία:Γαστεράτος,βλάσσης,Βαρούχα
Δεκάλεπτα:13-17, 25-36, 45-49, 66-63
Εργοτέλης (Καρλάφτης Σπύρος) : Τζανάκης Παπαδογιωργάκης, Σκάνδαλος 9 (1), Καρλάφτης 9 (2), Χρυσός, Ράπτης 5 (1), Καραπιδάκης 25 (1), Κοκιάδης 10 (1), Λιαπάκης 6, Παπαδογιαννάκης 2, Χατζάκης, Τζιρίτας
Ιεράπετρα (Γαιτανάκης Μαρίνος) : Αθενάκης, Κουφάκης 4, Βελιβασάκης 10 (1), Μάλλιαρης 10, Βαν Ντε Βιλτ 2, Μαλαθράκης, Βασιλειάδης 23, Μαρκάκης 2, Τσικνίδης, Γιαννακουδάκης, Παπαδάκης 12 (2)

Χερονάσσιος-Ηρόδοτος 29-46
Φιλότιμος ο γηπεδούχος έκανε αξιοπρεπή εμφάνιση απέναντι στον Ηρόδοτο σύμφωνα με το τελικό αποτέλεσμα.Ο Ηρόδοτος (που παρατάχθηκε χωρίς τον Νίχλο, λόγω υποχρεώσεων με το αντρικό""εθεσε" τις βάσεις για το final four και βλέπει με αισιοδοξία το μέλλον. Διαιτητές:Μαυρακάκης,Χατζημάρκος Γραμματεία:Λάνη,Μωραιτάκη,Ανδρουλάκης Δεκάλεπτα:10-16, 14-30, 27-34, 29-46

Β' κατηγορία
Αναγέννηση-ΑΟΑΝ 88-24
Υγιεινό περίπατο για τους πρωτοπόρους επιβλήθηκαν δίκαια και έδειξαν πως δεν έχουν αντίπαλο για την φετινή σεζόν.
Διαιτητές:Φλίγκος,τσεπαπαδάκης.
Γραμματεία:Αποστολάκη,Καπετάνιου,Καρουζάκη.
Δεκάλεπτα:
31-11, 40-17, 60-24, 88-24

Αναγέννηση (Καλαιντζάκης Μιχάλης) : Αργυρίου, Κριθινάκης 19 (1), Σεμπέκογλου 12, Μαραγκάκης Π. , Καλογεράκης 1, Μαραγκάκης Α. 37 (4), Μουρτζάκης, Βαρδάκης, Μακρυγιαννάκης 3 (1), Χανιαλάκης 13, Βλαστός 1, Καναιδάκης 2.
ΑΟΑΝ (Μουλιανιτάκης Διονύσης) : Ζερβός 7, Σπάθαρος, Πάγκαλος 2, Μαρής 2, Μπετείνης, Αλέξης 1, Μοσχονάς 6 (2), Γεροντής, Λαζαρασβίλι, Κλώντζας 6, Κιλάτζε.

Ανδρογέας-Ακρωτήρι 41-69
Ανώτεροι οι φιλοξενούμενοι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού ,σημείωσαν μια σημαντική νίκη και παραμένουν ενεργά στο "κόλπο" της ανόδου.Το "κλου" του αγώνα ήταν ο αθλητής του Ακρωτηρίου Κοκολαντωνάκης Νίκος που εντυπωσίασε με τα σωματικά του προσόντα (και την πλούσια κόμη του), αφου μάλιστα κάρφωσε.

Διαιτητές:Βαλούρδος,Γαλανόπουλος Γραμματεία:Λάνη,Μωραιτάκη,Ανδρουλάκης Δεκάλεπτα:14-14, 19-30, 32-35, 41-69
Ανδρογέας (Παπαηλιάκης) : Κονταράτος, Καλησπεράκης 1, Λουμπούνης 13 (2), Καστανάκης, Μαρκάκης 2, Κονταξάκης 2, Τζιράκης 2, Περάκης 9 (2), Αποδουλιανάκης, Πιταροκοίλης 6, Δρετάκης, Κατσούλας 6.
Ακρωτήρι (Ροδαλάκη)
: Κόνιαρης 1, Λουλουδόπουλος 10, Καραβιτάκης, Κοκολαντωνάκης 10, Μηλιδάκης, Καρτάκης 10, Μπάσιας 7, Κακαρόγλου 2, Καψωμένος 15, Αντρέι, Γαλάνης 14, Βερυκάκης
Φιλαθλητικός-Δειλινό 35-70
Εύκολη επικράτηση του Δειλινού που παραμένει στον "χορό" της ανόδου.
Διαιτητές:Μαυρακάκης,Χατζημάρκος
Γραμματεία:
Λάνη,Μωραιτάκη,Ανδρουλάκης
Δεκάλεπτα:
11-13, 15-39, 21-57, 35-70
Φιλαθλητικός (Μανιακουδάκης Γ. - Κορκόνδειλας Β.) : Φασουλάκης 5, Χατζάκης 2, Ψυχογιός 3, Καρούζος, Βρέντζος, Ντζούρας 2, Κυπριτίδης 5 (1), Λεσάι 8, Ρουτζεράκης 2, Χαλκιαδάκης 8.
Δειλινό (Θεοδωρίδης Χρόνης)
: Κρητικός 10 (2), Γιάναρης, Μάλαμος 6, Παπαμαστοράκης 4, Αναγνώστου 2, Τουμπακάκης 8, Παπαδαντωνάκης, Στρατάκης 9 (1), Ανδρουλιδάκης 15 (1), Γενετάκης 6, Αθανασιάδης 4, Χιωτάκης
Νεάπολη-Γιούχτας 36-43
Ντέρπι στην Νεάπολη με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το "ροζ" φύλλο αγωνα.
Π'αντως στην ΕΚΑΣΚ πρέπει να τεθεί θέμα της καταλληλότητας του γηπέδου.Μιλάμε για εγκαταστάσεις προηγούμενων δεκαετιών με χόρτα στο προάυλιο με τουαλέτες "τούρκικες" , γήπεδο χωρίς φωτισμό,με σιδερένιες μπασκέτες,χωρίς πίνακα και" εικοσιτεσσάρι".Απο την άλλη υπάρχουν δέκα παίχτες και ένας προπονητής 'ΗΡΩΕΣ".Παιρνουν τις φανέλλες απο το σπίτι και κατεβαίνουν στον αγώνα.Κρίμα.......

Σας γνωστοποιούμε ότι:

Ο αγώνας ΑΚΡΩΤΗΡΙ-ΟΑΧ Κορασίδων θα διεξαχθεί το Σάββατο 29/11/08 και ώρα 14.30 στο κλειστό γυμναστήριο Ακρωτηριού.
Ο αγώνας Παίδων Α ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΟΦΗ θα διεξαχθεί το Σάββατο 29/11/08 και ώρα 17.00 στο κλειστό γυμναστήριο Λίντο.
Ο αγώνας ΔΕΙΛΙΝΟ-ΑΟΑΝ Κορασίδων κατακυρώνεται με σκορ 0-20 υπέρ του ΑΟΑΝ.
Ο αγώνας ΚΙΣΣΑΜΟΣ-ΟΑΧ Παγκορασίδων Α΄ αναβάλλεται και ορίζεται να διεξαχθεί Κυριακή 14/12/08 και ώρα 15.30 στο ανοιχτό Κισσάμου.
Ο αγώνας ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ Παγκορασίδων Α θα διεξαχθεί την Κυριακή 30/11/08 και ώρα 18.00 στο κλειστό γυμναστήριο Αλικαρνασσού.
Ο αγώνας ΚΙΣΣΑΜΟΣ-ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ γυναικών θα διεξαχθεί την Κυριακή 30/11/08 και ώρα 12.00 στο κλειστό γυμναστήριο Κλαδισσού.
Ο αγώνας ΗΡΟΔΟΤΟΣ-ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Παγκορασίδων Α κατακυρώνεται με σκορ 20-0 υπέρ του ΗΡΟΔΟΤΟΥ λόγω αποχώρησης της ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ από το συγκεκριμένο αγώνα.

1ος όμιλος
Κύδων-ΟΦΗ 20-0αα (παραιτήθηκε από το συγκεκριμένο παιχνίδι, η ομάδα του Ηρακλείου),

ΑΓΟΡ-Ηράκλειο 59-42.

Τελική βαθμολογία α’ φάσης (σε 8 αγώνες):

1. ΑΓΟΡ (7 νίκες -1 ήττα) 15

2. Κύδων (7 - 1 ) 15

3. ΟΦΗ (4-4) 11

4. Ηράκλειο (2-6) 10.

Ο ΟΦΗ έχει ένα μηδενισμό, ενώ το Δειλινό αποσύρθηκε από τη διοργάνωση. ΑΓΟΡ και Κύδωνας έχουν από μια νίκη στα μεταξύ τους παιχνίδια, όμως οι Rεθεμνιώτες υπερτερούν κατά έναν πόντο (κέρδισαν στην έδρα τους με 50-44 και έχασαν 49-54 στα Χανιά).

4.Αγ. Νικόλαος (2-6) 8

Ιεράπετρα και Αναγ. Αρκαλοχωρίου έχουν αγώνα λιγότερο (θα γίνει στην Ιεράπετρα, στις 1/12 και από το αποτέλεσμά του θα κριθεί η ομάδα που θα συνεχίσει, με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα, αφού κέρδισαν 65-60 στο Αρκαλοχώρι), ο Αγ. Νικόλαος δυο μηδενισμούς, ενώ ο Σητειακός αποσύρθηκε από τη διοργάνωση.
Σύμφωνα με την προκήρυξη της ΕΚΑΣΚ, οι 2 πρώτες ομάδες κάθε ομίλου συνεχίζουν στη β’ φάση και θα συναντηθούν μεταξύ τους, ως εξής: 1ος Α’ ομίλου-2ος Β’ ομίλου, 1ος Β’-2ος Α’, σε δυο αγώνες. Γηπεδούχες στην πρώτη αναμέτρηση θα είναι οι ομάδες που τερμάτισαν δεύτερες στον όμιλό τους στην α’ φάση και στον τελικό προκρίνονται αυτές που θα πετύχουν δυο νίκες, ενώ σε περίπτωση που έχουμε από μια νίκη, ισχύει η διαφορά πόντων. Εάν υπάρχει ίδια διαφορά, στο δεύτερο αγώνα θα δίνεται πεντάλεπτη παράταση έως ότου αναδειχθεί νικητής (όπως γίνεται αντιληπτό, αν ένας από τους δυο αγώνες λήξει ισόπαλος, δεν προβλέπεται παράταση). Σύμφωνα λοιπόν με την προκήρυξη, ο Κύδωνας θα παίξει (πρώτα γηπεδούχος) με τον Εργοτέλη και ο ΑΓΟΡ (φιλοξενούμενος στο πρώτο παιχνίδι) με τη 2η ομάδα του Β’ ομίλου.

25 Νοε 2008

19ο Τουρνουά ΔΑΟΗ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ 4ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΜΙΝΙ ΜΠΑΣΚΕΤ 2008 ΔΑΟΗ

Με έναν συγκλονιστικό αγώνα, ανάμεσα στον Εργοτέλη και τον ΑΟ Δειλινό 1, αλλά και την επικράτηση των φαβορί στα υπόλοιπα παιχνίδια, ολοκληρώθηκε η τέταρτη αγωνιστική του Τουρνουά Μίνι Μπάσκετ 2008 που διοργανώνει ο Δημοτικός Αθλητικός Οργανισμός Ηρακλείου.