Επίσημοι χορηγοί: "SIVA TRAVEL- CAFE ΑΡΩΜΑ -S/M ΧΑΡΜΑ "

ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΦΑΣΗΣ
Πηγή:"Χανιώτικα Νεα"
ΕΦΗΒΟΙ - 10η αγωνιστική

1ος όμιλος
Κύδων-ΟΦΗ 20-0αα (παραιτήθηκε από το συγκεκριμένο παιχνίδι, η ομάδα του Ηρακλείου),

ΑΓΟΡ-Ηράκλειο 59-42.

Τελική βαθμολογία α’ φάσης (σε 8 αγώνες):

1. ΑΓΟΡ (7 νίκες -1 ήττα) 15

2. Κύδων (7 - 1 ) 15

3. ΟΦΗ (4-4) 11

4. Ηράκλειο (2-6) 10.

Ο ΟΦΗ έχει ένα μηδενισμό, ενώ το Δειλινό αποσύρθηκε από τη διοργάνωση. ΑΓΟΡ και Κύδωνας έχουν από μια νίκη στα μεταξύ τους παιχνίδια, όμως οι Rεθεμνιώτες υπερτερούν κατά έναν πόντο (κέρδισαν στην έδρα τους με 50-44 και έχασαν 49-54 στα Χανιά).

4.Αγ. Νικόλαος (2-6) 8

Ιεράπετρα και Αναγ. Αρκαλοχωρίου έχουν αγώνα λιγότερο (θα γίνει στην Ιεράπετρα, στις 1/12 και από το αποτέλεσμά του θα κριθεί η ομάδα που θα συνεχίσει, με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα, αφού κέρδισαν 65-60 στο Αρκαλοχώρι), ο Αγ. Νικόλαος δυο μηδενισμούς, ενώ ο Σητειακός αποσύρθηκε από τη διοργάνωση.
Σύμφωνα με την προκήρυξη της ΕΚΑΣΚ, οι 2 πρώτες ομάδες κάθε ομίλου συνεχίζουν στη β’ φάση και θα συναντηθούν μεταξύ τους, ως εξής: 1ος Α’ ομίλου-2ος Β’ ομίλου, 1ος Β’-2ος Α’, σε δυο αγώνες. Γηπεδούχες στην πρώτη αναμέτρηση θα είναι οι ομάδες που τερμάτισαν δεύτερες στον όμιλό τους στην α’ φάση και στον τελικό προκρίνονται αυτές που θα πετύχουν δυο νίκες, ενώ σε περίπτωση που έχουμε από μια νίκη, ισχύει η διαφορά πόντων. Εάν υπάρχει ίδια διαφορά, στο δεύτερο αγώνα θα δίνεται πεντάλεπτη παράταση έως ότου αναδειχθεί νικητής (όπως γίνεται αντιληπτό, αν ένας από τους δυο αγώνες λήξει ισόπαλος, δεν προβλέπεται παράταση). Σύμφωνα λοιπόν με την προκήρυξη, ο Κύδωνας θα παίξει (πρώτα γηπεδούχος) με τον Εργοτέλη και ο ΑΓΟΡ (φιλοξενούμενος στο πρώτο παιχνίδι) με τη 2η ομάδα του Β’ ομίλου.