Επίσημοι χορηγοί: "SIVA TRAVEL- CAFE ΑΡΩΜΑ -S/M ΧΑΡΜΑ "

Οι αγώνες του Σαββατοκύριακου
Σε πλήρη εξέλιξη βρίσκονται τα πρωταθλήματα των Γυναικών και το Σαββατοκύριακο είχαμε τα αποτελέσματα:

Α2 Γυναικών 8η αγ.
Χανιά – Παγκράτι 69-65

Τσιρλίντερς στο ΟΑΧ - ΑΕ ΠΑΠ Το... πρώτο βήμα για “χάπενιγκ” σε αγώνες της γυναικείας ομάδας του ΟΑΧ έγινε χθες, αφού κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου του αγώνα με την ΑΕ ΠΑΠ, κορίτσια από τον Πολιτιστικό Σύλλογο “Χορόραμα” (στον οποίο υπεύθυνη δασκάλα είναι η Έβελιν Κουρομιχελάκη), παρουσίασαν το πρόγραμμά τους (φωτ.) και χειροκροτήθηκαν απο τους θεατές. Στόχος είναι να καθιερωθούν ανάλογες παρουσίες και στα επόμενα παιχνίδια, με τις νεαρές κοπέλες να “παίζουν” ένα ρόλο ανάλογο με αυτόν των γνωστών “τσιρλίντερς”.

Σπόρτιγκ – Αρκάδι 73-67

Γυναικών Κρήτης : τρίτη αγωνιστική
Ηρόδοτος - Εργοτέλης 41-70
Τα Δεκ.04-18,10-13,16-18,11-21

Κίσσαμος - A.O.Ιεράπετρα 54-48

Με αντεπίθεση διαρκείας στο τέταρτο 10λεπτο και παίζοντας πολύ καλή άμυνα στα τελευταία πέντε λεπτά, ο Α.Ο. Κισάμου πέτυχε την πρώτη του φετινή νίκη (που είναι και η πρώτη εντός αγωνιστικού χώρου, μετά την αγωνιστική περίοδο 2005-6) κερδίζοντας χθες (στο κλ. Κλαδισού) με 54-48 την Ιεράπετρα Η ομάδα του Μανώλη Σταματάκη βρέθηκε από την αρχή να “κυνηγάει” το σκορ, με τις φιλοξενούμενες να διατηρούν σταθερό προβάδισμα (η διαφορά εφτασε και σε διψήφιο νούμερο, σε κάποια σημεία) και ισοφάρισε πρώτη φορά 44-44, στο 35’, με την Χαρίτου. Μια εύστοχη βολή της ίδιας και καλάθι της Ακαή, έδωσαν προβάδισμα 47-44 στις γηπεδούχες, η Ιεράπετρα μείωσε 47-46, όμως η Χαρίτου ήταν πολύ εύστοχη και στη συνέχεια, αφού πέτυχε και τους 7 πόντους, με αποτέλεσμα η Κισαμίτικη ομάδα να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο.

Διαιτητές: Κουτσοπεράκη, Μάρος
Δεκάλεπτα:08-13,12-15,13-12,21-08
Κίσσαμος :
Στάνκοβιτς 3 (1), Χαρίτου 22, Παπαδάκη Α. 4, Ακάη 2, Παπαδάκη Β. 11 (1), Βιγλάκη Α. 8, Βιγλάκη Δ. 2, Ορφανουδάκη 2.
A.O.Ιεράπετρα(Kαπαράκης) : Αλεξανδράκη 2, Βασιλάκη 16 (1), Παπακυριάκου 19, Κτενάκη 2, Κανάκη 4, Δεμέναγα 5 (1), Γιαννακουδάκη, Ασκιανάκη, Χατζάκη.

Τα δεκάλεπτα:07-22,11-10,07-13,14-07

Εργοτέλης:Τζάρο 15(1),Βοσκάκη 11(1), Βαρδουλάκη 4,Καλαιτζάκη,Τουμπακάκη,Κάββαλου 1, Δασκαλάκη Ε. 8, Συμεωνίδη 5(1),Επιτροπάκη 2,Καραταράκη 6(1), Κονσολάκη,Μάρκου.

Α.Ο.ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ 51-35
Δεκάλεπτα:10-06,17-05,14-14,10-10.
Α.Ο.ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ(Καπαράκης):Koϊνά 2,Βασιλάκη 15(1),Διακάκη,Φραγκάκη 4,Χατζάκη 2,Μαστοράκη 14,Κορνάρου,Ασκιανάκη 2,Τσελεπίδη,Μουτάφη 2,Γιαννακουδάκη 2,Μαριδάκη 8.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ(Κουκαρούδης):Γιγουρτάκη,Μπαλτζάκη 2,Παπαδάκη 16,Βαμβουκάκη,Βασιλείου 6,Πολίτη 9,Διλβόη 2,Χανιωτάκη.

Παγκορασίδων Κρήτης : β' γύρος – 3η αγ. (τελ.)

Εργοτέλης - Ηράκλειο 34-35

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στο "κλ.Μελίνα Μερκούρη" μεταξύ των δύο πρωτοπόρων.Νικήτρια ομάδα αναδείχθηκε η φιλοξενούμενη με σκορ 34-35.

Το παιχνίδι διέθετε πάθος ,δύναμη ,ένταση σε αθλητικά πάντα πλαίσια.Ήταν αμφίρροπο από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό.Σε κάποιο σημείο οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν και με εννέα πόντους διαφορά.(27-19).Ο Εργοτέλης όμως κατάφερε να ισοφαρίσει και να προηγηθεί!!! στο τελευταία λεπτά (34-33), όμως το Ηράκλειο πιο ψύχραιμο κέρδισε την πολύτιμη νίκη.

Να σημειωθεί ότι στον α΄γύρο οι γηπεδούχοι είχαν κερδίσει με 5 πόντους διαφορά και έχουν το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.Η λήξη του αγώνα βρήκε τις δυο ομάδες "αγκαλιασμένες" ,καθως είναι φίλες μεταξύ τους επειδή στην προπόνηση που κάνουν κάθε Τετάρτη στο κλειστό στις Πατέλλες, έχουν περίπου κοινή ώρα και μάλιστα πολλές φορές διεξάγουν και φιλικά!!!.

Τα δεκάλεπτα:09-10,05-04,05-12,15-09

Εργοτέλης (Χατζηδάκης Παντελής) : Καρλάφτη 10, Γιανουλάκη, Καραπιδάκη 3, Φουκάκη 11 (1), Ραντίνοβιτς 6, Επανωμεριτάκη, Μαυρόκωστα 4, Αλεξάκη, Μπαρκάτσα, Μαυρακάκη, Κουλούρη, Νησωτάκη
Ηράκλειο (Δασκαλάκης Μιχάλης - Κουκαρούδης Βαγγέλης) : Γιγουρτάκη 9, Μπαλτζάκη 4, Δολαψάκη, Βαμβουκάκη 2, Καλαιτζάκη, Βασιλείου, Κωνσταντάκη 4, Πολίτη 4, Ντάνου 10, Μαχαιριανάκη 2.