Επίσημοι χορηγοί: "SIVA TRAVEL- CAFE ΑΡΩΜΑ -S/M ΧΑΡΜΑ "

8 Δεκ 2008

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΕΦΗΒΩΝ

ΚΥΔΩΝ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 77-65

Με νίκη συνέχισε και στα ημιτελικά (μέχρι τότε “μετρούσε” 5 σερί στην κανονική περίοδο) η ομάδα του Κύδωνα , υποχρεώνοντας -προχθές βράδυ, στο κλ. Κλαδισού- τον Εργοτέλη (1ος στο Β’ όμιλο) στην πρώτη του φετινή ήττα. Το τελικό 77-65 θα μπορούσε να ήταν ακόμη μεγαλύτερο, αν η χανιώτικη ομάδα δεν “έκανε κοιλιά” στο β’ ημίχρονο, όμως και με τη διαφορά αυτή έχει τον πρώτο λόγο για να περάσει αυτή στον τελικό. Οι γηπεδούχοι άρχισαν πολύ καλά τον αγώνα, πήραν γρήγορα σημαντικό προβάδισμα και πήγαν στ’ αποδυτήρια για το ημίχρονο, προηγούμενοι με 20 πόντους. Όμως στην επανάληψη, οι παίκτεςτου Κύδωνα φάνηκε να χάνουν την αυτοσυγκέντρωσή τους και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να πλησιάσουν μέχρι και στους 4 πόντους (55-51 στο 27΄). Τελικά, στην τελευταία περίοδο, η χανιώτικη ομάδα... συνήλθε και εξασφάλισε διψήφια διαφορά, εν όψει της ρεβάνς του Ηρακλείου, την προσεχή Κυριακή.
Διαιτητές: Κατραχούρας, Καμπίτσης
10λεπτα: 27-12, 48-28 (ημιχ.), 61-54, 77-65
Κύδων (Ι. Ηλιάκης): Αλεξανδράκης, Κυριακάκης 11 (1), Σπανουδάκης 29, Μπεμπλιδάκης 21 (2), Γρίβας 5, Κόης, Γκάμαρης, Τσαϊρίδης 4, Σεβαστόπουλος 7 (1), Βουλγαράκης, Τζομπανάκης.
Εργοτέλης(Σ.Καρλάφτης):Κατσαράκης,Χαλκιαδάκης, 15(2),Στεφάνου,Κατσαμπρακάκης 35(4),Κρασανάκης 9(2),Τσαγκαράκης 2,Κρουσταλάκης 5

Πηγή:Χανιώτικα Νεα

A.O.IEΡΑΠΕΤΡΑ-ΑΓΟΡ 64-64

Mεγάλα αποθέματα ψυχής επιστράτευσαν τα παιδιά της εφηβικής μας ομάδας γυρίζοντας ένα παιχνίδι στο οποίο οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά καθ'όλη την διάρκειά του, αφήνοντας έτσι ανοικτούς λογαριασμούς για την πρόκριση στον τελικό. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Δημήτρης Κολοβός (39πόντους με 6 τρίποντα), ο οποίος με τρία συνεχόμενα τρίποντα έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Πολύ ώριμο παιχνίδι από τον Αλέξη Βασιλειάδη (20 πόντους με 1 τρίποντο), κατάθεση ψυχής για άλλη μια φορά από τον Γιάννη Γιακουμάκη που ήρθε πάλι από την Αθήνα για να παίξει, και απίστευτη άμυνα ξανά από τους δύο μικρούς Αθενάκη-Μαρκάκη. Μεγάλη προσπάθεια και από Μαλαθράκη-Ατσαλή που ήταν όμως άτυχοι στις προσπάθειες για τρίποντα που επιχείρησαν.

Η εμφάνιση της ομάδας αφιερώνεται και πάλι στον μεγάλο άτυχο Μιχάλη Σκύβαλο, ο οποίος δεν σταμάτησε να ενισχύει από τον πάγκο τους συμπαίκτες του.

Δεκάλεπτα:12-17,10-19,21-15,21-13.

A.O.IEΡΑΠΕΤΡΑ(Γαιτανάκης):Αθενάκης, Βασιλειάδης 20(1), Μαρκάκης, Μαλαθράκης, Χατζάκης, Κολοβός 39(6), Χαλκιαδάκης, Ατσαλής 3(1), Γιακουμάκης 2

ΑΓΟΡ(Δαμανάκης): Μακεδάκης, Παπαθανασίου 2, Σαρτζετάκης 11, Στήκας 16(2), Χατζηκωνσταντίνου 3(1), Τσαγκαρούλης 14(1), Γιατράκης 2, Κατσουλάκης 10, Φραγκιαδάκης 6, Μπαυλιτσάκης