Επίσημοι χορηγοί: "SIVA TRAVEL- CAFE ΑΡΩΜΑ -S/M ΧΑΡΜΑ "

10 Αυγ 2008

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΥΠΟΧΩΡΗΣΗ

Ασχημη εμφάνιση η ΕΛΛΑΔΑ, 81-66 απο την ΙΣΠΑΝΙΑ

To αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και γνώρισε εύκολα την ήττα απο τους 'φούριας ρόχας' στην πρεμιέρα του Ολυμπιακού τουρνουά.
Η Ελλάδα δεν μπόρεσε να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Ολυμπιακό τουρνουά μπάσκετ καθώς γνώρισε την ήττα απο την Ισπανία με 81-66. Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση καθώς με εξαίρεση τα πρώτα 15 λεπτα του παιχνιδιού, δεν μπόρεσε να κοιτάξει κατάματα τους αντιπάλους τους, οι οποίοι πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσαν να φτάσουν με άνεση στην τελική επικράτηση. Η Ελλάδα πλήρωσε την κακή της άμυνα αλλα και τα εξαιρετικά χαμηλά ποσοστά της στην επίθεση, ειδικά στις ελεύθερες βολές και έτσι μοιραία έφτασαν στην ήττα. Πλεον για την εθνική το παιχνίδι με την Γερμανία αποκτά κρίσιμο χαρακτήρα καθώς χρειάζεται μόνο νίκη προκειμένου να μην απομακρυνθεί απο την τρίτη θέση της τελικής κατάταξης του ομίλου. Για τους Ισπανούς κορυφαίοι ήταν οι Ρούντι Φερνάντεθ και Καλντερόν , την ώρα που για την Ελλάδα ξεχώρισαν οι Σπανούλης και Ζήσης. Το Φιλμ του Αγώνα Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ γρήγορο ρυθμό καθώς οι δυο ομάδες επέλεγαν να εκδηλώνουν σχετικά γρήγορες επιθέσεις ενώ η ευστοχία που παρουσίασαν αμφότερες είχε σαν αποτέλεσμα να διαμορφωθεί γρήγορα το ισόπαλο 10-10. Οι Διαμαντίδης και Σπανούλης είχαν ξεκινήσει ζεστοί για την εθνική μας ομάδα , με τον Χιμένεθ απο την άλλη να προσφέρει λύσεις για τους Ιβηρες. Η Ελλάδα μπόρεσε να προηγηθεί με 12-15, όμως εν συνεχεία η αστοχία της στις ελεύθερες βολές σε συνδυασμό με την είσοδο του Πάου Γκαζόλ έφεραν τους Ισπανούς μπροστά στο σκορ(18-16), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με καλάθι του Ροντρίγκεθ και σκορ 20-16 υπέρ των Ισπανών. Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με διαφορετικό ρυθμό απ ότι η πρώτη καθώς οι δυο αντίπαλοι προσπάθησαν να οργανώσουν καλυτερα τις άμυνες τους και να αποκόψουν τον αντίπαλο απο τις διεισδύσεις . Η Ελλάδα αν και μπόρεσε αρχικά να ισοφαρίσει (20-20) εν συνεχεία παρουσίασε μια νευρικότητα στο παιχνίδι της με λάθη αλλα και ατομικές επιλογές στην επίθεση χωρίς συνεργασίες, κάτι που φυσικά εκμεταλλεύθηκαν οι Ισπανοί που μπόρεσαν έτσι να χτίσουν μια διαφορά στον αγώνα (26-34). Οι Φερνάντεθ και Ρούμπι έδωσαν νέα ώθηση στην ομάδα τους σε άμυνα και επίθεση, με την εθνική πάντως να καταφέρνει να μειώσει με έμμεσο τρίποντο του Σπανούλη σε 29-35, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και το ημίχρονο. Η τρίτη περίοδος απωτέλεσε την μαύρη τρύπα για την εθνική μας ομάδα. Παθαίνοντας ένα ολικό μπλακ-άουτ στο παιχνίδι της τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση , η Ελλάδα είδε τους αντιπάλους της να πραγματοποιούν σερί 15-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά της περιόδου και είδε την διαφορά να εκοτξεύεται στο -19 (50-31). Οι Ισπανοί είχαν αποκτήσει τρομακτικό ρυθμό στην επίθεση, με τους Καλντερόν και Ναβάρο να κάνουν πάρτι, την ώρα που για την Ελλάδα η άμυνα έμοιαζε πλήρως αποδιοργανωμένη και η επίθεση στατική. Οι Παπαλουκάς και Σπανούλης προσπάθησαν να μειώσουν προσωρινά (52-39) ,όμως η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 62-46 υπέρ των Ισπανών. Η Ελλάδα επιχείρησε να ανατρέψει την κατάσταση στην τελευταία περίοδο όμως η μεγάλη της αστοχία απο το τρίποντο και η εν γένει επιθετική της παρουσία δεν την επέτρεψαν να μειώσουν την διαφορά , με τους Ισπανούς να συνεχίζουν να αποδίδουν εξαιρετικά ιδίως στην επίθεση, Μοιραία η διαφορά συνέχιζε να βρίσκεται σε υψηλό επίπεδο (72-53) και το παιχνίδι φυσικά ειχε τελιώσει αναφορικά με τον νικητή. Το τελικό σκορ ήταν 81-66 υπέρ των Ισπανών που καταφεραν να ξεκινήσουν εντυπωσακά στην διοργάνωση. Δεκάλεπτα 20-16, 35-29, 62-46, 81-66 Τρίποντα 7/18 - 7/20 Βολές 22/25 - 11/24 Ριμπάουντ 38 - 31 Ασίστ 10 - 8 Λάθη 14 - 15 ΙΣΠΑΝΙΑ (Ρενέσες) Γκασόλ Π. 11(7ρ), Φερνάντεθ 16, Ρούμπιο 7, Ναβάρο 7, Καλντερόν 13(2/5τρ), Ρέγιες 4, Χιμένεθ 6, Λόπεθ, Ροντρίγκεθ 3, Γκαζόλ Μ. 7, Μούμπρου 5, Γκαρμπαχόσα 2 ΕΛΛΑΔΑ (Γιαννάκης) Παπαλουκάς 5, Μπουρούσης 3, Ζήσης 10, Σπανούλης 15((5/7δ), Βασιλόπουλος 9(2/4τρ), Φώτσης 7, Τσαρτσαρής 1(8ρ), Διαμαντίδης 14(2/4τρ), Σχορτσανίτης 2